Blogs,  Domēnu blogs,  kas ir domēns?

Skaitlis 7 – veiksmes un pasaules kārtības simbols Rietumu civilizācijā gadsimtu garumā

Rietumu civilizācija lielā mērā balstās uz antīkās pasaules, kristīgās pasaules uzskata un Apgaismes laikmeta idejām. Retais šodien aizdomājas, kādēļ nedēļā ir 7 dienas,- bet stāsts balstās Bībelē minētajā pasaules radīšanas ainā, kur Dievs radīja pasauli 7 dienās un vienu dienu no tām – sestdienā pēc mūsu kalendāra – atpūtās. Skaitlis 7 caurvij daudzus stāstus Bībelē. Skatlis 7 bija Dieva un tātad arī faraona skaitlis antīkajā Ēģiptē. Kādu laiku skaitlis 7 pat netika izmantots publiskajos rakstos Ēģiptē, jo piederēja Dievam. Antīkajā pasaulē pazina septiņus pasaules brīnumus – arhitektūras celtnes. Senā Roma, Romiešu impērijas sirds, izvietojās uz septiņiem pakalniem. Vēlāk par pilsētu uz septiņiem kalniem kļuva Konstantinopole, tagadējā Stambula Turcijā.

7 (septiņi) ir pirmskaitlis, kurš atrodas starp 6 un 8.

  • 7 — ceturtais pirmskaitlis
  • 7 — mazākais regulāra daudzstūra virsotņu skaits, kuru vairs nav iespējams konstruēt, izmantojot tikai cirkuli un lineālu
  • 7 — periodu skaits Mendeļejeva ķīmisko elementu tabulā
  • 7 — slāpekļa atomnumurs
  • 7 — krāsu skaits varavīksnē – sarkana, oranža, dzeltena, zaļa, gaiši zila, zila, violeta
  • 7 — nošu skaits mūzikā (Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si)
  • 7 — nedēļas dienu skaits
  • 7 — septiņi pasaules brīnumi antīkajā pasaulē – Gīzas piramīdasĒģiptē,  Babilonas gaisa dārzi, Artemīdas templis Efesā, Zeva statuja Olimpijā, Halikarnāsas mauzolejs, Rodas koloss un Aleksandrijas bāka.
  • 7 — “septītajās debesīs” – laimes ekvivalents

Ir daudz parunu, ticējumu, kur tāpat dominē septiņnieks: “Septiņas reizes nomēri, vienu – nogriez”, “No laimes kā septītajās debesīs”, “Septiņi vienu negaida” utt.

Interesantu testu jau XIX gadsimtā piedāvājis skotu filozofs Viljams Hamiltons. Viņš rakstījis: “Ja jūs nometīsiet uz grīdas sauju lodīšu, tad atklāsiet, ka pirmajā mirklī nekļūdīgi aptvert ar skatienu vairāk par sešām, maksimāli septiņām, ir grūti.”

Vēlāk zinātnieki, izmantojot jau modernu aparatūru, apstiprināja: neskaitot cilvēks vienlaikus nekļūdīgi spēj uztvert ne vairāk kā septiņus priekšmetus. Ja to ir vairāk, kļūdas kļūst regulāras. Proti, septiņnieks ir arī cilvēka uztveres apjoma robeža.

Cilvēks gaismu, skaņu, smaržu un garšu uztver caur galvā esošām 7 atverēm (acis, ausis, nāsis un mute). Savukārt senajās austrumu tautu kultūrās eksistē tāds jēdziens kā 7 čakras – mūsu ķermeņa enerģētiskie centri, caur kuriem ieplūst un transformējas enerģija. Īpaša nozīme skaitlim 7 ir hinduismā – tas ir veselības simbols.

20.gadsimtā amerikāņu psihologs Dž. Millers skaitlim 7 veltīja zinātnisku rakstu – Maģiskais skaitlis septiņi plus vai mīnus divi. Par dažām robežām, mūsu spējās pārstrādāt informāciju. Kā atzinis Dž.Millers, uztveres procesā nozīme ir tieši informācijas elementāro bloku kopskaitam, bet ne to saturam. Citiem vārdiem sakot – operatīvās uztveres apjoms ir atkarīgs nevis no informācijas summārā daudzuma, bet no to bloku, atsevišķo daļu skaita. Un šis skaitlis vienmēr ir 7 +/– 2. Ja zīmju skaits, piemēram, punktiņi uz papīra ir 7 vai mazāk, cilvēks neskaitot nekļūdīgi to nosauks. Ja šādu punktiņu ir vairāk, cilvēks sāk tos skaitīt.

Mūsdienu zinātne – inženierpsiholoģija – apliecina, ka 7 ir mūsu nervu sistēmas “caurlaides spēja”. Šim faktam ir liela nozīmē cilvēka apmācībā (piemēram, ātrlasīšanā).

Vairāk par skaitļa 7 simbolismu iespējams uzzināt šeit: https://en.wikipedia.org/wiki/Symbolism_of_the_number_7

Latvijas reģistratūrā eksistē tikai 26 laimīgā skaitļa “8” ( Āzijas valstis ) un “7” ( Eiropa, Ziemeļamerika ) divsimbolu domēni, kuri sākas ar šiem skaitļiem. Šie ir domēni, kuri domāti veiksmīgiem biznesa cilvēkiem! Pieejami mūsu premium domēnu veikalā!

X6.LV