Kas ir domēns?

Kas ir domēna vārds? Tas faktiski ir vienīgais kompānijas vai privātpersonas “nekustamais īpašums” internetā, savdabīga vieta, kuras lietošanas tiesības pieder tās īpašniekam un kuru sarežģītu darbību rezultātā atrod interneta meklētājprogramma. Kas interesentākais – Google ,piemēram, latviešu domēnu vārdus indeksē augstāk un iegādajoties pareizo domēnu vārdu un veicot dažas papildu darbības iespējams ātri pakāpties uz Google meklētāja pirmo lapu. 

Latvijā lieto latvisko klaviatūras izkārtojumu un visā Latvijas teritorijā garumzīmes un mīkstinājuma zīmes domēna vārdā tiks attēlotas pareizi. Ierakstot meklētāja logā domēni.lv Jūs nonāksiet mūsu mājaslapā! 

Tādēļ pirmais domēnu iegādes likums skan pavisam vienkārši – ja nodarbojies ar biznesu Latvijā, iegādājies latviešu domēnu vārdu un nebaidies no garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm. Šeit gan ir kāda nianse – domēna vārdam jāatbilst vairākiem kritērijiem – tam jāietilpst Jūsu darbības sfērā, tam jābūt bieži meklētam meklētājprogrammā un ja ievadot Google meklētājā savu vārdu ieraudzīsiet mazus melnus burtiņus Reklāma un to būs daudz – B I N G O ! Jūs esat atradis vērtīgu domēna vārdu.

Ir protams vēl vairāki kritēriji – viens no tiem domēna vārda izmantošana divu, trīs, četru vārdu salikteņos – piemēram, PārdodDzīvokli.lv, PārdodMāju.lv utt. Nākamais kritērijs ir garums. Latvijas domēnu vārdiem tas ir no 2 līdz 63 simboliem. Jo īsāks domēna vārds, jo vieglāk ir ar to strādāt klientam – to iespējams ātrāk ievadīt meklētājprogrammā un tā veidojas tā saucamais Premium domēnu vārdu segments – divsimbolu domēnu vārdi, kurus atradīsiet arī mūsu domēnu veikalā. 

Pasaulē visi pēc tiem ģībst – kompānija Facebook samaksāja 8 000 000 USD par domēna vārdu fb.com. Kā ir Latvijā? Atsevišķi domēnu vārdu tirgotāji par Latvijas divburtu domēniem prasa pat 16 500 EUR par vienu domēnu. Mēs piedāvājam kaut ko pavisam atšķirīgu – divsimbolu domēnus burts+cipars. Ja vēlaties startēt ar savu zīmolu starptautiskā tirgū – tie būs īstie. Esat nopircis Audi R8 un gribat rakstīt savu blogu par piedzīvojumiem ar šo auto – lūdzu – r8.lv mūsu domēnu veikalā ir pieejams. Un tas ir otrais domēnu iegādes likums – jo īsāk, jo dārgāk!

Par pirmo domēna vārdu komerciālo investoru pasaulē var uzskatīt Riku Švarcu, kurš jau tālajā 1995.gadā saprata, ka domēnu vārdu cenām ir potenciāla iespēja nākotnē augt. Šobrīd Riks Švarcs tur ap 6500 domēnu vārdu portfeli, kuru piedāvā gan kopuzņēmumu izveidei, gan līzingam gan arī pārdošanai. Riks Švarcs raksta savu blogu un to vienmēr ir interesanti lasīt, – blogs saucas atbilstoši DomainKing.com.

Valsts koda augstākā līmeņa domēns  (ccTLD) ir augstākā līmeņa valsts domēns, kurš tiek izmantots vai tas ir rezervēts valstij vai atkarīgai teritorijai. .lv ir Latvijas Interneta augstākā līmeņa domēns (ccTLD). Visi ASCII ccTLD identifikatori ir divus simbolus gari un visi divu simbolu augstākā līmeņa domēni ir valtsts augstākā līmeņa domēni. 2010. gadā Internet Assigned Numbers Authority (IANA) uzsāka internacionalizēto valstu kodu, kuri satur valodai atbilstošus simbolus, kurus var attēlot gala lietotājam, augstākā līmeņa domēnu ieviešanu. ccTLDs izveide un pielietošana ir aprakstīta RFC 1591, saskaņā ar ISO 3166-1

Bieži vien augstākā līmeņa domēnus izmanto asociatīvi – Laosas domēnus .la asociējot ar Losandželosu, savukārt Latvijas domēnus .lv asociējot ar Las Vegasu.

80-tajos gados tika radīti pirmie 6 augstākā līmeņa domēni (TLD): .com, .org, .biz, .mil, .net un .edu. Pasaulē pirmais reģistrētais domēna vārds bija Symbolics.com. Līdz 1995.gadam domēnu vārdu reģistrācija bija bezmaksas!  Vēlāk 1995.gadā, Network Solutions ieguva tiesības pieprasīt maksu par domēnu vārdu izmantošanu. Mēs reģistrējām savu pirmo domēnu vārdu 1992.gadā, diemžēl lielākā kļūda bija to “aizmirst uz mūžiem” kā arī vēl dažus citus domēna vārdus, tomēr par piemiņu šim notikumam, kas notika 1992.gadā, šo gadskaitli iemūžinājām savā preču zīmē. 

Cenas sākotnēji bija $100 par 2 reģistrācijas gadiem, bet vēlāk samazinājās līdz $70 1997.gadā. Uz 2020.gada sākumu bija reģistrēti 1578 augstākā līmeņa domēni. Tiek lēsts, ka jebkad visdārgāk pārdotais domēns ir cars.com. To esot iegādājies par 872 miljoniem USD uzņēmums Gannet Co., Inc. Diemžēl šis fakts nav oficiāli apstiprināts. 

Latviešu domēna vārdu ar garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm reģistrācija tika uzsākta 2004.gada 1.martā. Tas daudziem ir pārsteigums, bet šie ir labākie domēnu vārdi uzņēmējiem, kuri domā par vietējo Latvijas tirgu, jo Google meklēšanas bots, kas indeksē mājaslapas, tā algoritms, diezgan ātri mājaslapu ar latvisko vārdu novietos sava saraksta augšgalā. Ir gan daži noslēpumi kā to veicināt 😉

Bieži vien domēnu vārdi ir kā laba investīcija un to vērtība aug ar gadiem. Piemēram kompānija “Tesla” savu domēna vārdu iegādājās tikai 2014.gadā par $11 000 000. Kopš 1992.gada domēna vārds tesla.com piederēja Nikolā tesla fanam, inženierim Stjū Grosmanam, savukārt kompānija Tesla izmantoja nosaukumu teslamotors.com:

 

Trešais domēnu likums skan tikpat vienkārši kā otrais – vēlāk būs dārgāk. Nekas uz pasaules nepaliek vairāk, – viss resurss ir ierobežots un attīstoties internetam, tam kļūstot aizvien advancētākam,  labu vārdu daudzums automātiski tikai samazinās un tie attiecīgi kļūst dārgāki. Saasinoties konkurencei par vietu zem saules Google Chrome meklētāja rangā paaugstinās arī biežāk meklētāko vārdu cenas. Premium nekad nav lēts un domēniem ir tā īpašība, ka tie ar gadiem kļūst tikai dārgāki un pieprasītāki. 

Un parasti domēnu pasaulē darbojas pavisam vienkārša sakarība jeb ceturtais domēnu likums – nenopirksiet Jūs, nopirks konkurenti.

X6.LV